गतिविधि

पुँजीगत खर्च न्युन हुँदा विकास निर्माण अघि बढेको छैन

२० जेठ, वीरगंज

हरेक बजेटमा अनुमान गरिएको पुँजीगत खर्च अनुमान भन्दा निकै न्युन हुँदा विकास निर्माणका लागि सोचे जसरी अघि नबढेको एक कार्यक्रमका वक्ताहरुले बताएका छन् । समृद्ध नेपालको परिकल्पना गरिरहेको बेला देशमा पुँजीगत खर्च भने निकै कम हुने गरेको तथ्यांक रहेको वक्ताहरुको भनाई छ । नेताहरुले देशले विकासमा फड्को मारिरहेको भनेर जतिसुकै चर्चा गरेपनि त्यसलाई तत्थांकले गलत सावित गरेको वक्ताहरु बताउँछन् ।

हाम्रो अभियान र तन्नेरी चासोको संयुक्त अभियान बजेट बहस अन्र्तगत मंगलबार बजेट र आम नागरिकको चासो विषयक भर्चुअल बहसमा बोल्दै वक्ताहरुले यस्तो बताएका हुुन् ।

बहसमा चर्चा गर्दै उज्यालो रेडियो नेटवर्क र उज्यालो अनलाइनका पत्रकार अर्जुन पोखरेलले आर्थिक वर्ष २०७८ र ७९ लागि आएको बजेटमा उठाउने कर भन्दा चालु खर्च बढी राखिएको जिकिर गरे । यसर्थ, हामीले दिने करबाट एक रुपैंया पनि विकास निर्माण जानेवाला स्थिति नरहेकाले विकास खर्च पूरै अनुदान र कर्जामा भरपर्नु पर्ने स्थिति रहेको उनले भने । चालु खर्च घटाएर पुँजीगत खर्च बढाउन सुझाव दिइए पनि सरकारले घटाउन नचाहेको तथ्य पनि उल्लेख गरे । पुँजीगत खर्च बढाउनुको साटो चालु खर्च भने अत्याधिक मात्रामा हुने गरेका उनको विश्लेषण छ ।

बजेटमा आम मानिसको चासो कसरी हुन्छ भन्ने विषयमा बोल्दै बजेट सबैसँग सम्बन्धित रहेको हुनाले सबैको चासो रहने गरेको बताए । पत्रकार पोखरेलले बजेट कसरी विभिन्न क्षेत्र र व्यक्तिको चासोमा पर्ने भन्ने कुरा विभिन्न उदाहरण दिदैं चर्चा गरे । देशको आर्थिक क्षेत्र चलायमान बनाउन गरिने अनुमान बजेट भएको भन्दै बजेटमा भएका पुरैका पुरै कुरा कार्यान्वयन हुन्छ भन्ने नहुने पत्रकार पोखरेलले बताए ।

यस्तै, बहसमा भाग लिदैं अर्का पत्रकार धनगढीका मनमोहन स्वाँरले आम मानिसले बजेटबाट आफुलाई प्रत्यक्ष प्रभाव पार्ने कुरा चासो राख्ने गरेको अनुभव सुनाए । आम नागरिकलाई कुनै पनि बजेटले कहाँनेर छुन्छ भन्ने विषय नै मुख्य कुरा भएको उनले बताए । उनले हालसम्म केन्द्रिय सरकार, प्रदेश सरकार र स्थानीय सरकारले बजेट ल्याउन अवलम्बन गरिएका प्रयास र त्यसले देखाएका प्रतिफलको बारेमा चर्चा गर्दै आम नागरिकलाई कुनै पनि बजेटले छुन नसकेको तथ्य उल्लेख गरे । बजेटमा आम नागरिकको कुराको सुनवाई वा यसबारे चासो नराखिने गरेका पत्रकार स्वाँर भन्छन् । उनी थप्छन्, चुनावको बेला मात्र आम मानिसको सुनुवाई र चासोबारे सुन्ने चेष्टा गरिन्छ ।

उनी भन्छन्, बजेटले आम मानिसलाई छुनु कता को कता, बरु उल्टै हरेक बजेटले आम मानिसमा त्रास सिर्जना गर्ने गरेको छ । बजेटले त्रास कसरी सिर्जना गर्छ भन्ने प्रश्नमा उनले मुल्यवृद्धि यसको कारण भएको तर्क गरे । बजेटबाट सिमित क्षेत्र र व्यक्तिलाई हुने लाभ वृद्धिले मूल्यवृद्धि भएर आम मानिसलाई असर गरिरहेको बताए । समग्रमा भन्नुपर्दा बजेटमा आम मानिसको चासो र त्यसको सम्बोधन कत्तिको हुन्छ, कार्यान्वयन कत्तिको हुन्छ र आम मानिसको जीवनस्तरमा फरक पार्छ कि पार्दैन भन्ने विषय नै सबैको चासो रहने गरेको पत्रकार स्वाँरले बताए ।

हाम्रो अभियानका शिवनाथ यादवले सहजीकरण गरेको कार्यक्रममा युवाहरु कविता खड्का, सन्ध्या पौडेल, दिपज्योति श्रेष्ठ लगायतले पनि बसहमा भाग लिएका थिए । बहसमा युवाहरुले उठाएका जिज्ञासाहरुको पत्रकार द्वय पोखरेल र स्वाँरले जवाफ दिएका थिए ।

About the author

Hamro Abhiyan

Leave a Comment