गतिविधि

बजेटको सार्थक कार्यान्वयनका लागि अनुगमन र समन्वय गर्ने जिम्मेवारी जनप्रतिनिधीको हो उद्योग राज्यमन्त्री विक

२१ जेठ, वीरगंज
उद्योग वाणिज्य तथा आपुर्ति राज्यमन्त्री विमला वि.क.ले बजेटको सार्थक कार्यान्वयनका लागि अनुगमन र समन्वय गर्ने जिम्मेवारी जनप्रतिनिधीको भएका बताएकी छन् । बजेट विनियोजन भईसकेपछि कार्यपालिकाले यसको कार्यान्वयन गर्ने कार्यान्वयन गराउने जिम्मेवारी जनप्रतिनिधीको भएको उनले उल्लेख गरिन् । उनले बजेटले निर्क्यौल गरेका नीति, सिद्धान्त र प्राथमिकताका आधारमा कार्यान्वयन गराउने प्रमुख भुमिका र पहिलो जिम्मेवारी जनप्रतिनिधीको भएको बताइन् ।
हाम्रो अभियान र तन्नेरी चासोको संयुक्त अभियान बजेट बहस अन्र्तगत बुधबार बजेट कार्यान्वयनमा जनप्रतिनिधीको भुमिका विषयक भर्चुअल बहस कार्यक्रममा उद्योग राज्यमन्त्री विकले बजेटका नीति, सिद्धान्त र प्राथमिकताका आधारमा बजेट सही तरिकाले कार्यान्वयन भयो कि भएन, बजेटको योजना तर्जुमा र विनियोजन गर्दा वास्तविक पाउने पर्ने मानिसले पाए कि पाएनन्, पुग्यो कति प्रतिशत पुग्यो बाँकी किन पुगेन भन्ने कुरा जनप्रतिनिधीले आफै कार्यान्वयन गर्ने नभई बजेटको सार्थक कार्यान्वयनका लागि अनुगमन र समन्वय गर्ने जिम्मेवारी जनप्रतिनिधीको भएको बताईन् । जनप्रतिनिधीले यो भुमिका सही तरिका निभाउन सके मात्र बजेट सार्थक रुपमा कार्यान्वयन हुने उद्योग राज्यमन्त्री विकले जिकिर गरिन् ।
बजेटमा तीन तहका सरकारको फरक बुझाईले गर्दा कहिलेकाहीं अन्यौलता सिर्जना हुन सक्ने भन्दै उनले त्यसलाई हटाएर बजेट र कार्यक्रम प्रतिको बुझाईमा एकरुपता कायम गराउने जिम्मेवारी पनि जनप्रतिनिधीको भएको उल्लेख गरिन् । गलत बुझाईले बजेट नै फ्रिज हुन सक्ने स्थिति आउने सक्ने भएकाले बजेटमा रहेका कार्यक्रमको बुझाईमा आएका विभिन्नतालाई वास्तविक सूचनालाई सम्प्रेषण र सहजीकरण गरेर समन्वयकारी भुमिका जनताका प्रतिनिधीले निभाउनुपर्ने उनको भनाई छ । बजेट कार्यान्वयन गर्दा विभिन्न निकायका बीच समन्वयको आवश्यकता हुने भएकाले जनप्रतिनिधीले बजेट कार्यान्वयनको क्रममा हुनसक्ने विभिन्न अभावको परिपुर्तिका समन्वय गर्नुपर्नेमा जोड दिइन् । साथै, रचनात्मक रुपमा सल्लाह, सुझाव र सहयोग गरी पनि बजेटलाई प्रभावकारी रुपमा कार्यान्वयन गर्न जनप्रतिनिधीले मद्दत गर्न सक्ने उनले उल्लेख गरिन् । बजेटबाट हुने विकासमा राजनीतिक फाईदाका लगि विरोध गर्न प्रवृति रहेकाले त्यसलाई सबैले छोड्नुपर्नेमा राज्यमन्त्री विकले जोड दिइन् ।
यसअघि, नेपाल सरकारले ल्याएको बजेटबारे चर्चा गर्दै उद्योग राज्यमन्त्री विकले तुलनात्मक रुपमा पछिल्ला बजेटहरु भन्दा यो बजेट सकारात्मक रहेको दाबी गरिन् । यो बजेटले कोभिडको रोकथाम र नियन्त्रणलाई मुख्य प्राथमिकतामा राखेको उनले बताईन् । सो क्रममा राज्यमन्त्री विकले बजेटका विभिन्न विशेषताहरुका बारेमा चर्चा गरिन् । बजेट बनाउने कार्यपालिका र व्यवस्थापिकाको काम भएको बताउदैं व्यवस्थापिकाले देश र जनताको आवश्यकता र चाहनाको कुरा विश्लेषण गरेर बजेट विनियोजन गर्ने र कार्यपालिकाले त्यसको कार्यान्वयन गर्ने भएकाले दुवै निकायमा जनप्रतिनिधीको सार्थक भुमिकाले मात्र बजेट कत्तिको सफल हुन्छ भन्ने कुरा भर पर्ने उनले बताईन् ।
हाम्रो अभियानका शिवनाथ यादवले सहजीकरण गरेको कार्यक्रममा युवाहरु कविता खड्का, सन्ध्या पौडेल, दिपज्योति श्रेष्ठ लगायतले पनि बसहमा भाग लिएका थिए । बहसमा युवाहरुले उठाएका जिज्ञासाहरुको उद्योग राज्यमन्त्री विकले जवाफ दिएकी थिइन् ।

About the author

Hamro Abhiyan