गतिविधि स्थानीय सरकार

युवा लक्षित बजेट ल्याउन माग गर्दै पालिका प्रमुखलाई ज्ञापन पत्र

Written by Hamro Abhiyan

९ असार, वीरगञ्ज
सचेत युवाको समूहले युवा लक्षित नीति, कार्यक्रम तथा बजेट ल्याउन स्थानीय पालिकाको ध्यानाकर्षण गराएका छन् । स्थानीय सरकारको बजेटमा युवालाई प्राथमिकता दिनुपर्ने भन्दै उनीहरुले पर्सा र बाराका दुईपालिकामा ज्ञापनपत्र बुझाएका हुन् ।

वीरगञ्ज महानगरपालिकाका प्रमुख विजय कुमार सरावगी र परवानीपुर गाउँपालिकाका प्रमुख हरि नारायण साह प्रसाद साहलाई मंगलबार ज्ञापनपत्र बुझाईएको हो । तन्नेरी चासोकी दिपज्योती श्रेष्ठ र हाम्रो अभियानका शिवनाथ यादवले ज्ञापनपत्रमा हस्ताक्षर गरेका छन् ।

ज्ञापनपत्रमा स्थानीय सरकारले कलकारखाना खोलेर युवालाई रोजगारी दिने कार्यक्रम ल्याउनुपर्ने, खेलकुद, शिक्षा र राजनितिको अभ्यास मुलक तालिम, गोष्ठि ,सभा तथा सम्मेलन गराई युवाशक्तिको सदुपयोग हुने किसिमको योजना ल्याउनुपर्ने, कृषिलाई प्राथमिकता दिई स्थानीय स्तरमा रोजगरी सृजना हुनेगरि युवा लक्षित कार्यक्रम ल्याउनुपर्ने, रोजगारहरुलाई सीप विकास गराई वा क्षमता मूल्यांकन गरी रोजगारीको व्यवस्था गरिनुपर्ने, युवा विद्यार्थीलाई इन्टर्नसिपको व्यवस्था मिलाउनुपर्ने, युवा लक्षित ऋण कार्यक्रम न्यूनतम व्याजदरमा उपलब्ध गराउन समन्वय गरिदिनुपर्ने र सिप मुलक तालिम दिलाउनुपर्ने माग राखेका छन् ।

त्यसरी सिप दिँदा अनावश्यकले नभई आवश्कता भएकोले मात्रै पाउनुपर्ने उनीहरुको भनाई छ ।
त्यसैगरि उनीहरुले स्थानीय सरकारलाई नीति, कार्यक्रम तथा बजेटमा समेट्न विभिन्न सुझाव पनि दिएका छन् । स्थानिय पर्यटकीय स्थलको प्रचारप्रसार र संरक्षणमा ध्यान दिन, योजना र योजना कार्यान्वयन गर्न उच्चस्तरीय मापदण्ड तयार गर्न, पालिका भित्र रहेका रोजगार र बेरोजगार, शैक्षिक अवस्था, गरिब लगायतको यकिन तथ्यांक संकलन गर्न, स्थानीय उत्पादनलाई प्रोत्साहन गर्दै उत्पादित बस्तु तथा सेवाको बजार व्यवस्थापनमा सघाउन, युवाहरुको उद्यम विकास गरी घरेलु तथा साना उधोगलाई प्रर्वधन गर्न, संघिय सरकारले शैक्षिक प्रमाणपत्र धितो राखेर दिने भनेको २५ लाखसम्मको सहुलियत ऋणका लागि सहजिकरण गर्ने कार्यक्रम राख्न र युवाको नविनतम सोचलाई कार्यान्वयन गर्न कोष स्थापान गर्न सुझाव दिएका छन् ।

हरेक वर्ष स्थानिय सरकारले साउनमा आगामी आर्थिक वर्षका लागि नीति, कार्यक्रम तथा बजेट ल्याउने गर्दछ । बजेट ल्याउनु भन्दा अगाडी विभिन्न चरणमा छलफल हुने गरेको छ । तर यसवर्ष कोरोना महामारी नियन्त्रण तथा रोकथामका लागि स्थानीय प्रशासनले निषेधाज्ञा जारी गरेकोले छलफलहरु खासै हुन पाएको छैन । भएका छलफलमा पनि सरोकारवालाको खासै सहभागिता हुन सकेको छैन । निषेधाज्ञा खुकुलो बनाईएकोले पालिकाहरुमा धमाधम नीति, कार्यक्रम तथा बजेट बनाउने, सार्वजनिक गर्ने काम भईरहेको छ ।
यसैलाई मध्यनजर गरेर तन्नेरी चासो, हाम्रो अभियान र संस्कृतिमा आवद्ध सचेत युवाहरुले ‘हाम्रो बजेट हाम्रो चासो अभियान’ सञ्चालन गरेका थिए । जसको उद्देश्य युवाले आफ्ना वरपर देखेका तथा भोगेका समस्या र समाधानका संभावित उपाय स्थानीय सरकारसम्म पु¥याउनु रहेको हाम्रो अभियानका संयोजक शिवनाथ यादव बताउँछन् ।

अभियान अन्र्तगत यी संस्थाहरुले मिलेर वीरगञ्ज महानगरपालिका, बहुदरमाई नगरपालिका र परवानीपुर गाउपालिकाका १५ बर्षदेखि ४० वर्ष उमेरका युवाबीचमा गुगल फर्म बनाएर बजेटमा समेट्नुपर्ने कुराहरुको बारेमा सर्भे गरिएको उनी बताउँछन् । सर्वेक्षणमा दुई सय जना सहभागी भएका थिए । उनीहरुले आफ्ना वरपर देखिएको समस्या र अगामी आर्थिक वर्ष २०७८÷७९ मा गर्नुपर्ने कामहरुको बारेमा दिएको सुझावका बारेमा नै सम्बन्धित पालिकाको ध्यानाकर्षण गराईएको संयोजक यादव बताउँछन् ।

ज्ञापनपत्र बुझ्दै दुवै पालिकाका प्रमुखहरुले उचित माग र सुझावलाई नीति, कार्यक्रम तथा बजेटमा समावेश गर्ने आश्वासन दिएका छन् । परवानीपुर गाउँपालिकाका प्रमुख साहले जनप्रतिनीधिको लामो रिक्तता पछि स्थानीय सरकार आएकोले पूर्वाधारमा बढी लगाउनुपर्ने आवश्यकता देखिएपनि युवा लक्षित कार्यक्रम ल्याउने बताए । युवा लक्षित कार्यक्रमका लागि युवाहरु जागरुक हुनु सकारात्मक भएको प्रतिक्रिया दिए ।

वीरगञ्ज महानगरपालिकाका नगर प्रमुख सरावगीले युवा लक्षित कार्यक्रम राख्दा युवाहरुले चासो नदिएको विगतको तितो अनुभव आफूसँग रहेको बताए ।

‘ राम्रो कार्यक्रमहरु आउँदैनन, देखाउनका लागि गरिने कार्यक्रममा बजेट दिँदा त्यसै खेर जान्छ ।’ उनले भने ‘ नतिजामुखी कार्यक्रमका लागि महानगरले युवालाई साथ दिन्छ । नीति, कार्यक्रम र बजेटमा युवाका लागि धेरै कुरा समेट्छौं ।’

About the author

Hamro Abhiyan

Leave a Comment